Güzel Tablo

Nick Merdenyan,yaprak ustası

Gönderen Konu: Nick Merdenyan,yaprak ustası  (Okunma sayısı 2280 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kardelen

• Yönetici
  • Puan 25
Nick Merdenyan,yaprak ustası
« : 02 Aralık 2013, 20:15:32 »
Tesadüfen bir kitabın arasına konulan iki yaprakla başlar hikâye. Yıllar sonra kitap aralandığında öyle güzel durur ki kurumuş yapraklar... Sonra üzerlerine hat ve tezhip sanatının incelikleri işlenir. Nick Merdenyan 20 yıl önce başladığı bu sanatı şimdi profesyonel olarak sürdürüyor.

Daldaki yapraklar yere düşerken yalnızdılar. Bu yalnızlıklarına son veren bir sanat âşığı çıktı sonunda karşılarına. Ve o kişi; kuru yapraklar üzerine hat ve tezhip sanatının bütün inceliklerini işleyerek yaprakların güzelliklerine güzellik kattı.

Hikâye şöyle: Oğlu doğduğunda bir saksı bitkisi hediye edilir. Bitkinin iki yaprağını kitabın arasına koyar. Yaprak saklamak gibi bir tutkusu yoktur. Sadece o an içinden gelmiş ve gelişigüzel yerleştirmiştir yarakları kitabın arasına. Aradan uzunca zaman geçer. Günlerden bir gün rastgele o kitabın sayfalarını aralarken yıllar önce koyduğu iki yaprak çıkar karşısına. Yapraklar biraz solmuşlar ancak daha hoş bir hale bürünmüşlerdir. İşte ne olduysa o anda olur. Zira dünyada sadece bir kişi tarafından icra edilen 'kuru yaprak üzerine hat yapma' sanatının 20 yıl önceki hikâyesi böylece başlar.

1968'den beri Kapalıçarşı İç Bedesten'de esnaflık yapıyor Nick Merdenyan. Kuru yapraklar üzerine hat ve tezhip sanatını işleyerek yaprakları daha kıymetli kılıyor.

Nick Merdenyan, 42 yıldır Kapalıçarşı'da. Bulunduğu dükkân ise bin yıllık Bizans at ahırı. Burası hiçbir işlemden geçirilmemiş, yani tamamen orijinal. Dükkânın içini süsleyen yaprakların yanında çok sayıda kültürün eserleri de görülmeye değer. Merdenyan, kişiye özel tasarımlar da yapıyor. Yeni evli çiftlere, farklı hobilere sahip kişilere, bebek dünyaya getirenlere... Yazı ve resim sanatının binbir çeşidini kullanarak yapılan tasarımlara Mimar Sinan Üniversitesi'nden Hülya Kalaycı Unutur ve Ebru Yalkın'ın maharetli elleri de yardımcı oluyor.

Hikâyenin devamı şöyle: Bir gün Kapalıçarşı'da komşusunun dükkânına bir kaligrafi ustası gelmiş. Evindeki kurumuş yapraklardan bahsetmiş ve "Bu yaprakların üzerine çalışma yapılabilir mi?" diye sormuş. Sonrasında hat sanatını işleme fikri gelişmiş. Usta, yaprakların birine Kanuni Sultan Süleyman'ın tuğrasını, diğerine Yunus Emre'nin 'Sev seni seveni' sözünü işlemiş. Merdenyan'ın dükkânına getirmiş. Aynı gün Amerikalı bir çift bu çalışmaları görüp çok beğenmiş ve satın almış. "O gün Amerikalı kadının yüzündeki ifadeyi, o beğeni dolu şaşkınlığı unutamıyorum. Henüz güzelliğine doyamadığım Kanuni Sultan Süleyman'ın tuğrası o gün satılınca macera başlamış oldu." diye anlatıyor Merdenyan.

Kaligrafide en zengin kültür İslam olduğu için ilk tasarımlarına İslam'dan seçtiği konularla başlamış. Daha sonra Hıristiyanlık ve Musevilikten konuları işlemiş. Yapraklarda en çok vurguladığı tema hoşgörü, sevgi ve barış...

Uykuda geçen bir buçuk yıl

Birçoğumuz hayatımızın bir döneminde yaprak kurutmuşuzdur ve biliriz ki zaman içinde yapraklar ya çatlar ya da kırılır. Merdenyan'ın kullandığı yapraklarda ise hiçbir bozulma yok. Üstelik üzerindeki hat ve tezhiplerle kusursuz birer tablo gibiler. Öğrendik ki her yaprakla olmuyormuş bu çalışma. Birçok yaprak çeşidi denenmiş, ancak sadece iki yaprak türü kabul etmiş çalışmaları. Dieffenbachia (difenbahya bitkisi) ve caladium (kaladyum çiçeği). Yapraklar Türkiye'de yetiştirilmiyor, bu nedenle Florida'daki seralardan ithal ediliyor.

İşin en meşakkatli bölümü ise yaprağın kitap arasında kurutulması. Bir buçuk yıl kadar bir zaman alıyor. İlk dört ay çok önemli; çünkü haftada en az iki kez yaprakların yerlerinin değiştirilmesi gerekiyor. "Onları uyuyor kabul ediyorum. Uykuya dalıyorlar ve bir buçuk yıl sonra ikinci hayatlarına başlıyorlar. Eğer yerlerini değiştirmezsem, yapraklar sayfalara yapışabiliyor. Her yüz yapraktan sadece 30-40 tanesini ikinci hayatına döndürebiliyorum." diyen Merdenyan, bu iş için sabırdan önce aşkın geldiğine inanıyor ve ekliyor: "Aşk olmazsa sabır olmuyor. Yaprakların rüyalarınıza, hayatınızın her anına girmesi lazım. Onlardan başka hiçbir şey düşünemez oldum. Pozitif bir enerji var yapraklarda ve bu enerjinin onlarca, yüzlerce eve gireceğini düşününce daha da mutlu oluyorum. Bu, benim için zevkli ve heyecanlı bir oyun."

Bu oyunun tıpkı yaprağı gibi boyası ve fırçası da özel. Londra'dan getirtilen kedi kılından yapılmış fırçanın kullanıldığı çalışmalarda, boyanın içine ise çeşitli maddeler konularak özel bir karışım elde ediliyor. Yani boyalar yaprağa özel hazırlanıyor. Bu teknik kullanılarak hazırlanan yapraklar 20 yılda hiç bozulmamış. O, yüzlerce yıl bozulmadan kalacaklarını ümit ediyor. Sanata dönüşen yapraklar iki cam arasında ya da çerçevelenerek tablo içinde muhafaza ediliyor. Bir çalışmanın yaprak kuruduktan sonra tamamlanma süresi ise en az bir hafta, en fazla iki ay. Merdenyan'ın farklı planları da var elbette. Mesela yaprakları değerli taşlarla süsleyip onları daha kıymetli hale getirmek.

Yapraklar Beyaz Saray'ı süslüyor

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, 1996'da Türkiye ziyaretinde Nick Merdenyan'ın üç dinin sembolünün yer aldığı 'Buluşma Noktası' adlı çalışmasını satın almış. Ona Clinton tarafından bir de teşekkür belgesi iletilmiş. NATO zirvesi sırasında Türkiye'yi ziyaret eden Laura Bush da yine benzer bir çalışmayı Beyaz Saray'a götürmüş. Edward Şevardnadze ve İtalyan savcı Antonio Di Pietro da müşterisi. Son ziyaretçileri arasında Bill Gates bulunuyor. Ayrıca İspanya Kraliçesi Sophia ve Suudi Arabistan Kralı'nda da eserleri var.
alıntı
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2013, 20:17:54 Gönderen: kardelen »

Çevrimdışı mavi

• Genel Moderatör
  • Puan 25
Ynt: Nick Merdenyan,yaprak ustası
« Yanıtla #1 : 04 Aralık 2013, 07:34:42 »
Tesekkurler
İşte geldim burdayım ben bu işte ustayım...

Her hakkı saklıdır - Forumda yazılan mesajlarla ilgili sorumluluk yazarlarına aittir.
Güzel Tablo

İnternetteki en güzel tablo ve resimleri bulabileceğiniz kaynak - güzel yağlı boya tablo