Güzel Tablo

Sulu boya teknigi

Gönderen Konu: Sulu boya teknigi  (Okunma sayısı 2627 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mavi

• Genel Moderatör
  • Puan 25
Sulu boya teknigi
« : 06 Ağustos 2013, 14:37:10 »
Size bu sayfamda suluboya tekniğinin inceliklerini anlatmaya çalışacağım. Bazı püf noktalarını belittikten sonra kendi yaptığım örneklerle konuyu pekiştirmeye çalışacağım. Özellikle resim eğitimi almamış sonradan kendilerini geliştirenler için bu açıklamalı örnekler iyi olacak , yapılmayacakları ve zaman zaman yaptığım hataları da belirtiyorum. Aşama aşama çalışarak yaptığım bu çalışmaları görmenizi isterim. Örnekler sayfamın alt kısımlarında açıklamalardan sonra.

Adı üstünde suyla karıştırılarak yapılan suluboya tekniğini diğer suyla çalışılan tekniklerden ayıran kendine özgü özellikleri vardır. Daha çok suluboya kağıdı denilen kağıtlara yapılır. Resim malzemeleri sayfamda suluboya ile ilgili malzemeler konusunda oldukça bilgi verdiğimi sanıyorum. Bir kaç şekilde uygulanabilir.

1- Kağıt suya batırılır biraz çektikten sonra üzerine boyalarla çalışılır.

2- kağıt bir sünger parçasıyla zaman zaman ıslatılır.

3- Çalışırken tekniğe uygun olarak sulu çalışılır.

Sayfamın alt bölümlerinde kendim deneyerek bu çalışma şekillerini açıklamaya çalışıyorum.

Suluboya tekniğinin en büyük özelliklerinden birisi; şeffaf olmasıdır, bu yüzden konu çizilirken çok hafif çizgilerle çizilir veya sert kalemler kullanılır ya da çok az çizilir çoğu kısım doğrudan fırçayla çizilir. Suluboyada kapatıcı oduğu için beyaz kullanılmaz, en açık tonda kağıdın beyazlığından yararlanılır diğer tonlar boyayı sulandırarak bulunur.Bir sürdüğünüz boyanın üzerinden tekrar geçmek gerekirse kurumasını bakleyin.Mavi bir rengin üzerinden sarıyı sürerseniz yeşil renk elde edersiniz. Islaklıktan dolayı renklerin birbirine karışmasından korkmayın bu suluboyanın kendine özgü yanlarındandır. Günümüzde piyasada çok çeşitli suluboya ve kağıtları satılmakta,bunların kaliteli olanlarını almanızı tavsiye ederim. Fırça olarak değişik kalınlıklarda samur fırçalar en uygun olanlardır.

Çabuk kuruyan ,hızlı çalışmayı gerektiren bir tekniktir, bu yüzden alıştırmalarla teknik tanınmalı, pratiklik kazanmalıdır.Çabuk ama doğru karar vermelidir. Akıcılığı nedeniyle duyguların yansıtılmasında ideal bir tekniktir.Bu yüzden soyut sanatçılar çokça bu tekniği kullanmışlardır.malzemenin taşınması,her yerde çalışabilme gibi kolaylıklarının yanında hataların kolay telafi edilememesi ,tekniğin doğru uygulanabilmesi gibi dikkat gerektiren yanları da vardır. 

Suluboya çalışmalarında açıktan koyuya doğru çalışılır,açık bir zeminin üstünden tekrar geçebilirsiniz ama koyu bir zemini düzeltmek mümkün değildir.Aslında bu kural;açıktan koyuya doğru çalışma bütün teniklerde iyi sonuç verir.

Konunun devami ve orjinal makale icin asagidaki linke tiklayiniz, gercekten faydali bir yazi....

http://www.resimhocasi.com/suluboya.html
İşte geldim burdayım ben bu işte ustayım...

Çevrimdışı cyberjack

• Yönetici
  • Puan 3
Ynt: Sulu boya teknigi
« Yanıtla #1 : 06 Ağustos 2013, 23:38:46 »
guzel bir makaleymis gercekten...

Çevrimdışı pepe

• Yeni Üye
  • *
  • Puan 7
« Yanıtla #2 : 12 Ağustos 2013, 01:41:10 »
Tesekkur
Yağsız boya...

Çevrimdışı kardelen

• Yönetici
  • Puan 25
« Yanıtla #3 : 24 Ağustos 2013, 00:08:18 »
aslında zor teknikmiş okuyunca anladım .açıklayıcı olmuş teşekkürler...

Her hakkı saklıdır - Forumda yazılan mesajlarla ilgili sorumluluk yazarlarına aittir.
Güzel Tablo

İnternetteki en güzel tablo ve resimleri bulabileceğiniz kaynak - güzel yağlı boya tablo