Güzel Tablo

Photoshopta Resmi Parçalara Bölme

Gönderen Konu: Photoshopta Resmi Parçalara Bölme  (Okunma sayısı 1716 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kardelen

• Yönetici
  • Puan 25
« : 16 Mayıs 2014, 23:03:05 »

Öncelikle File > Open veya Ctrl + O ile çalışacağımız resmi açıyoruz.

View > Rulers ile sol ve üst kısımlardaki cetveli aktif ediyoruz vekılavuz çizgileri kullanıyoruz. Bu resmi eşit parçalara bölerkenkolaylık sağlayacaktır. Göz kararı da bölünebilir. Tercihmeselesidir...

Ben resimdeki gibi böldüm. Bayanın (Eliza Dushku) yüzünü bozmamak için tam eşit parçalara bölmedim.

Bu işlemi tamamladıktan sonra her birbölümü Rectangular Marguee (M) ile seçip Ctrl + X veya Edit > Cutile kesiyoruz. Yeni bir katman oluşturuyoruz ve kestiğimiz parçayı bukatmana yapıştırıyoruz. Eski yerine almayı da unutmamak gerek. Eskiyerine alırken Move (V) aracını kullanırsanız kılavuz çizgilersayesinde zorluk çekmezsiniz.

Yani her bölüm ayrı bir katmanda olacak.

Resmi bölüp her parçasını ayrı bir katmana aldıktan sonra bu hale geldi. 16 parçaya böldüğüm için doğal olarak 16 katman oldu.

Şimdi her bir katmanı yani parçayıbiraz çevireceğiz. Bunu yapmak için katmanı seçip Ctrl + T veya Edit> Free Transform kullanıyoruz. Bu işlemden sonra resmin aldığıgörünüm. Bu haliyle pek bir şeye benzemeyebilir. Efektleri de verdiktensonra daha güzel görüneceğini düşünüyorum.

Background veya resmin ilk halininbulunduğu katmanı görünmez yapıyoruz. İsterseniz silebilirsiniz.Ardından herhangi bir katmana sağ tıklayıp Blending Options'ıseçiyoruz. Açılan pencerede şu değerleri giriyoruz:

Bir katmana bunu yaptıktan sonra okatmana sağ tıklayıp Copy Layer Style ile bu yaptıklarımızıkopyalıyoruz. Diğer katmanların hepsini birden seçip sağ tıklıyoruz vePaste Layer Style diyoruz. Efekti tüm katmanlara uygulamış olduk.

Bundan sonra yapacağımız tek işlemkatmanların sırasını değiştirmek. Parçaların karışık şekildegörünmesini istiyorsak yapabiliriz bunu.

alıntıdır
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2016, 21:55:06 Gönderen: kardelen »

Çevrimdışı mavi

• Genel Moderatör
  • Puan 25
Ynt: Photoshopta Resmi Parçalara Bölme
« Yanıtla #1 : 19 Mayıs 2014, 12:39:30 »
Tesekkurler
İşte geldim burdayım ben bu işte ustayım...

Her hakkı saklıdır - Forumda yazılan mesajlarla ilgili sorumluluk yazarlarına aittir.
Güzel Tablo

İnternetteki en güzel tablo ve resimleri bulabileceğiniz kaynak - güzel yağlı boya tablo