Güzel Tablo

Portre Nasıl Çizilir? / aşama aşama

Gönderen Konu: Portre Nasıl Çizilir? / aşama aşama  (Okunma sayısı 4225 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mavi

• Genel Moderatör
  • Puan 25
Portre Nasıl Çizilir? / aşama aşama
« : 15 Ağustos 2013, 10:42:09 »
Şuan bu konuyu inceliyorsan demek ki portre çizme gereksinimin yada ödevin var. Portre nasıl çizilir, hangi malzemeler kullanılır adım adım anlatacağım.

Başlayalım…

Çalışmamızda suluboya kağıdı kullanılmışdır. Derwent kalem serisi kullanılmışdır. ( 2H – 7B ) arası. Bu çizimde Kelly Monaco’yu çalışacağız.

1. ADIM

Öncelikle eskizimizle başlayalım. Çok fazla şablonlaştırmadan, bastırmadan çizelim. Kalemimiz 2H yada HB uygun olacaktır. Unutmayalım ki doğru ve iyi atılmış bir eskiz çiziminizin güzel devam etmesini sağlayacaktır. Eskiz çizimimizin altyapısı gibidir.

2. ADIM

Ben saç üzerinden başladım. Burada uçlu kalem / mekanik kalem ve koyu sçalar olduğu için 3B üstü kalem kullandım. Saçtan başlamamın sebebi bitirerek inmenin daha doğru ve temiz olacğaını düşündüğüm için.

İnce detayları uçlu kalemimizle verebiliriz.

Adım 3:

Saç çizmek biraz zamanımızı alabilir. Sıkılmadan ton farklılıklarına dikkat edelim. Başarılı bir saç etüdü verdiğimizde portrenin yarısını kurtardık demektir.

Adım 4 :

Saçımız belirttiğim gibi biraz uzun süre alacakdır. Bıkmadan devam edelim. Bitirir bitirmez alın çizmeye başlayacağız.

ADIM 5:

Yüz detaylarına başlamadan önce açık tonların nerede olduğunu belirlememiz gerekir. İyi sonuçlar ve ton değerlini verirken işimizi kolaylaştıracakdır.

Önce çizdiğimiz eskizi kontrol edelim. Daha sonra çok bastırmadan detaylara girebiliriz. Birkaç adım aynı olduğu için ard arda vereceğim.  Parlak kısımları hamur silgi yardımıyla dağıtabilirsiniz. Çizgisel çalışma önceliğimiz olmalı. Kalemi yatırmamalıyız.

ADIM 6:

Göz çizmeye başlayalım. Ben sol gözden başladım. Burada öncelikle göz irisinden başlarsak, ışık ve koyu dengemizi ona göre ayarlayabiliriz. 3B kalem kullandım.

ADIM 7: Dudak çizimi,

Öncelikle çerçeve yapmamaya dikkat etmeliyiz. Burunla dudak arasındaki mesafeyi doğru ayarlamalıyız. Dudak üzerindeki geometrik şekillere ve kıvrımlara dikkat etmeliyiz. 2B kullanıldı.

Sonlara doğru H kalemle ufak koyulukları vererek bitirmeden portremizi tammalayalım.

Yorumalrı eksik etmeyin lütfen.

Kaynak: http://www.cizim.biz/cizim/cizim-teknikleri/portre-nasil-cizilir-asama-asama
İşte geldim burdayım ben bu işte ustayım...

Çevrimdışı kardelen

• Yönetici
  • Puan 25
Ynt: Portre Nasıl Çizilir? / aşama aşama
« Yanıtla #1 : 15 Ağustos 2013, 12:18:53 »
çok güzel anlatılmış ,teşekkürler..

Çevrimdışı sabit

• Yeni Üye
  • *
  • Puan 5
« Yanıtla #2 : 22 Ağustos 2013, 14:24:26 »
bende denemeliyim bunu
Her konuda sabitim!

Çevrimdışı kardelen

• Yönetici
  • Puan 25
« Yanıtla #3 : 22 Ağustos 2013, 18:24:45 »
Denediklerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Çevrimdışı alibaba5555

• Yeni Üye
  • *
  • Puan 1
« Yanıtla #4 : 29 Mayıs 2016, 12:10:24 »
Teşekkür ederim.

Her hakkı saklıdır - Forumda yazılan mesajlarla ilgili sorumluluk yazarlarına aittir.
Güzel Tablo

İnternetteki en güzel tablo ve resimleri bulabileceğiniz kaynak - güzel yağlı boya tablo