Güzel Tablo

İmgesel Tasarım Nedir?

Gönderen Konu: İmgesel Tasarım Nedir?  (Okunma sayısı 2622 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mavi

  • Genel Moderatör
  • *****
  • İleti: 166
  • Puan 25
  • Cinsiyet: Bay
İmgesel Tasarım Nedir?
« : 15 Ağustos 2013, 10:22:45 »
Zihinde kurgulanan (hayal edilen) bir durumu, olayı ,hareketi yada düşünceyi daha çok görsel bir ifade ile ortaya koymak demektir.

Neden İmgesel Tasarım?

Üniversitelerin Özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alan Resim ve görsellikle ilgili bölümlerinin giriş sınavlarından bir tanesi de İmgesel Tasarımdır.

İmgesel Tasarımın Sınavlardaki önemi nedir?

Özel yetenek sınavlarının resim çizerek girilen yaklaşık 40 bölümü vardır. Bunlardan ilk aklıma gelenleri Görsel Sanatlar Öğretmenliği, Endüstriyel Tasarım,İç Mimarlık,Grafik Tasarım, Sanat Yönetimi,Animasyon Fotoğraf ve Video ,Bileşik Sanatlar ,Sanat Yönetimi İletişim Tasarım Fotoğraf Görsel İletişim Tasarımı Tekstil ve Moda Tasarımı Sahne Dekorları ve Kostüm Tasarımı Resim Heykel Geleneksel Türk El Sanatları (Tezhip, Ebru, Hat, Halı-Kilim) Seramik – Cam ...Bu bölümlere öğrenci alımlarında büyük bir çoğunlukla 2 ana sınav yapılmaktadır. Bunlar Desen Sınavı ve İmgesel Tasarım Sınavıdır ayrıca ÖSS sınavından alınan puanın  az da olsa bir katsayısı vardır. Basit bir anlatımla %45 Desen Sınavı ( Modelden yada Objeden bakarak resim çizme), %45 İmgesel Tasarım ve % 10 ÖSS den elde edilen puan olarak ifade edebilirim. Bazı üniversiteler bu oranları alacakları bölümlere göre değiştirebilir ancak genel olarak sınav iki  temel sınavla yapılmaktadır. Yani İmgesel Tasarım bu bölümler için çok önemli bir sınavdır.
İşte geldim burdayım ben bu işte ustayım...

 

Her hakkı saklıdır - Forumda yazılan mesajlarla ilgili sorumluluk yazarlarına aittir.
Güzel Tablo

İnternetteki en güzel tablo ve resimleri bulabileceğiniz kaynak - güzel yağlı boya tablo