Güzel Tablo

Tablolar hakında Faydalı Bilgiler

Gönderen Konu: Tablolar hakında Faydalı Bilgiler  (Okunma sayısı 1189 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kardelen

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 4169
  • Puan 25
  • Cinsiyet: Bayan
Tablolar hakında Faydalı Bilgiler
« : 08 Ağustos 2015, 21:01:44 »
TABLO NEDİR?
Tablo düz, sağlam ve taşınabilir bir altlık , bez, tahta, kâğıt vb. maddeler üzerine yapılmış resimdir.
Tabloda uygulanan tekniğe göre sulu boya, yağlıboya, patel boya veya karakalem gibi çeşitli sentetik boyalar kullanılır.
Altlık özel olarak hazırlanmış bir tahta ya da kasnağa gerilmiş bir tuvaldir.
Oldukça değişik boyutta olan tablolar tarih, savaş tabloları, portre, manzara, natürmort, oryantal vb. diye konulara göre sınıflandırılır.
______________________________________________________________________________________________________________
YAĞLI BOYA TABLO NASIL YAPILIR? YAĞLI BOYA TABLO TEKNİĞİ
Yağlı boya resim tekniği yapım sırasında kısmen hata kabul eden bir tekniktir. yağlı boya tabloada istenmeyen yerler sonradan düzeltilebilir. Yapılan yağlı boya resimler uzun ömürlüdür. Temizlik ve bakımı kolaydır. Yağ (bezir yağı) ve toz boyaların karışımıyla yapılmış boyalara yağlı boya denir. Bu karışımın içine katılan diğer maddeler boyanın kalitesini belirlemektedir. Yağlı boyada aranan başta gelen özelliklerden biri renklerin solmaması, diğeri, üzerinde kabuk yapmadan kurumasıdır. Yağlı boya resim tekniğinde iyi sonuç almak için: Resim yapılacak sathın iyi hazırlanmasına, kaliteli boya kullanılmasına, incelticilerin kaliteli olmasına, boya paleti, fırçalar ve resim sehpasının kullanışlı olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca güzel yağlı boya tablolar yapmak için çok çalışmak gerekir. Çok çalışmak kaliteyi de beraberinde getirir.
YAĞLI BOYA RESMİN ÖEZELLİKLERİ NELERDİR?
Yağlı boya tablolar daha kalıcı ve daha uzun süre dayanıklılığını sağlar. yağlı boya tabloların renkleri daha parlak ve canlıdır.
______________________________________________________________________________________________________________
TABLO ASMANIN PÜF NOKTALARI.
Duvara asacağınız her bir tablo, aile resmi ya da tuval bir mekanıntamamlayıcı parçasıdır. Onları asmadan önce sizin için hazırladığımız "tablo asma sanatı" rehberine göz atmanızda fayda var.
Benzer tabloları bir arada sergileyin
Bu tip bir düzenlemede simetri kurmak anahtar yöntemdir. Kalabalık ve karmaşık bir görüntüyü engellemek istiyorsanız aynı tarz ve boyutlardaki ya da aynı ressama ait tabloları bir araya getirin ve yatay ya da dikey asın.
Tablo asmak için rayınız varsa muntazam bir düzenleme için zincir ya da kalın bir kurdele kullanabilirsiniz. Duvarın rengi de önemli. Duvarda, tablolara ışığı en iyi yansıtacak renkleri tercih edin. Pastel tonlar, resim ve fotoğrafları ortaya çıkarmak için idealdir.
Tablo sergilemenin püf noktaları
-Duvarınız yeterince geniş değilse asacağınız tabloların sayısının altı ya da sekizi geçmemesine dikkat edin.
-Tablolara eşit miktarda ışık verebilmek için spot ya da tavandan aydınlatma kullanın. Özel günlerde kullanmak üzere abajur ya da masa lambalarını yakınınızda bulundurabilirsiniz.
- Tablolarınızı simetrik uyguladığınızda mobilya ve aksesuarlarınızı da benzer bir şekilde düzenleyebilirsiniz.
Zincire alternatif
Kurdele, kalın ip, sicim gibi malzemeler mekana ayrı bir şıklık ve hava katacaktır. Zincire astığınız tabloları kurdele ve renkli ip gibi dekoratif malzemelerle süsleyebilirsiniz.
Siyah-beyaz fotoğrafları yan yana kullanın
Fotoğraflarınızı sergilerken resimlerinizi asmak için kullandığınız yöntemi denemekten kaçının. Aynı boyutlarda ve renklerde olanları gruplayın, simetrik bir düzen oluşturmaya çalışın. Fotoğraflarınızı asarken çivi kullanmanız sade ve düzenli bir görünüm yaratmada etkili olacaktır.
İç mekanlarda şıklık yaratmak için böylesi bir düzenleme son derece etkilidir. Ayrıca fotoğraflardaki siyah-beyaz kontrast paralelliğini beyaz duvara siyah çerçeveler asarak yakalayabilir, zıtlık içinde bir düzen yaratabilirsiniz.
______________________________________________________________________________________________________________
FOTOĞRAF SERGİLEMENİN PÜF NOKTALARI
Fotoğraflarınızı asarken zincir, sicim, kurdele gibi dekoratif malzemeler kullanmamaya özen gösterin. Çünkü bir fotoğrafa baktığınızda sadece görsel objeye odaklanmak istersiniz.
-Aynı ölçülerdeki çerçeveleri asarken ölçü aleti kullanmaya, boşluk ve mesafe ayarlarının kusursuz olmasına dikkat edin. Aynı ölçülerdeki çerçeveleri asarken en ufak bir hata kendini hemen belli edecektir.
-Çerçeve içinde benzer tonlar kullanarak bütünselliği arttırabilirsiniz.
______________________________________________________________________________________________________________
 
BÜYÜK TABLO ASMAK
Oturma odanıza asacağınız bir tablo mükemmel bir odak noktası haline gelebilir, aynı zamanda mekanın geri kalan bölümünün dekorasyonunda size ilham kaynağı oluşturabilir. Büyük tabloları asarken dikkat edilmesi gereken ilk şey; tablonun etrafında nefes alabileceği kadar geniş bir alanın olmasıdır.
Ayrıca tablo etrafına asılan aplik veya dekoratif objelerin de kalabalık yaratmamasına özen gösterilmeli. Seçtiğiniz tablo oldukça büyükse ve mekanın odak noktası haline geliyorsa, genele hakim çizgi ve renklerle uyumlu olmalıdır. Bütünselliği yakalamak için en iyi yöntem mekanda olan renklerin birkaç ton açık ya da koyu olanlarını tabloda tercih etmektir.
______________________________________________________________________________________________________________
 
REPRODÜKSİYON TABLO NEDİR?
Röprodüksiyon tablolar, sanat eserinin aslına uygun kopyasıdır.
Bu işlem genelde basım yöntemleri kullanılarak yapılır.
Bir sanat eserinin (tablo) bu anlamda çoğaltılması ve röprodüksiyon sayılabilmesi için, özgün yapıtın gerçekte tek nüsha olarak yapılmış olması gerekir. Röprodüksiyonu kopyadan ayıran özellik, onun taklit olmayıp, yalnızca özgün yapıtın özgün tekniği dışında bir teknikle yeniden üretilmesidir. İşte bu yüzden kopya sayılmaz.
______________________________________________________________________________________________________________
 
DUVARLARI TABLOLARLA SÜSLEMENİN YOLU.
  -Tabloların duvar boyutuyla uyumlu olması gerekir
Daha dar duvarlar için daha küçük tablolar, daha büyük duvarlar için iri tablolar seçin. Yandaki resimde altı adet aynı boyutta minik tablo görüyorsunuz. Dar bir duvar olduğundan dikey bir şekilde yerleştirilmişler. Bu düzen yerine iki tane dar ve uzun tablo da bu duvara yakışabilirdi.
   -Tabloların odadaki mobilyaların büyüklüğü ile de uyumlu olması gerekir
Genelde, bir mobilyanın tam arkasına tablo astığınızda, tablonun genişliğinin mobilyayı geçmemesi gerekir. Bu fotoğrafta gördüğünüz tablo önünde bulunan masa ile uyumlu ve genel bir prensip olarak masanın genişliğinin yüzde 75’i kadar…
   - Tabloları iyi aydınlatın
Güzel bir sanat eseri eğer doğru ışığı almıyorsa kendini gösteremez ve kaybolur. İyi bir ışıklandırma sanata verilecek en önemli değerdir. Bu resimde ışık almayan bir koridorda asılı duran tablolar iki adet aplik ile aydınlatılmış ve daha dramatik bir görünüm kazandırılmış.
  -İsteğe bağlı tablo rafı asın
Hem daha az yer kaplamalarından hem de ilginç bir görünüm yarattıklarından bir tablo rafı asmak da iyi fikirdir. Tablo rafın üst kısmında duvara asılabileceği gibi rafın üzerine başka dekoratif objelerin yanına da yerleştirilebilir.
  -Rengi kontrol edin
Canlı renkler bir odaya heyecan katar fakat nötr renkler daha sakinleştiricidir. Hangisini tercih edersiniz? Bu küçük odadaki tablolar son derece nötr renklerden oluşuyor ve masa örtüsü, pencere ve duvar kağıtlarıyla son derece uyumlu. Daha eğlenceli ve heyecanlı bir görünüm için tablonun kırmızı ağırlıklı renklerden seçilmesi ve odadaki tüm eşyalarla (özellikle duvar kâğıdı) uyumlu bir tezat içinde olması gerekirdi.
  -Daha büyük genelde daha iyidir
Bir kocaman tablo genelde istenilen mesajı verir ve odayı sadeleştirir. Bir nevi odanın odak noktasını değiştirerek üzerine çeker. Eğer şömineye sahip şanslı azınlıktansanız tablo için en uygun yer şöminenin üstüdür.
  -Manzara tabloları mekânı büyütür
Penceresiz bir duvara bir manzara tablosu asarak odaya bir pencere daha kazandırabilirsiniz.
Bazen Çizgiler Dekorasyonun Havasını Değiştirir
Çizgilerin kullanımı genelde dekoratörler tarafından hor görülür ama güzel kullanımı bir odanın tüm havasını değiştirir.
  -Ufka paralel (yatay)çizgiler
Bir tablodaki yatay çizgiler, ya da tablonun yatay asılış şekli bir odaya daha geniş hissi verir. Küçük bir odayı daha geniş göstermek istiyorsanız yatay çizgilerin ağırlıklı olduğu tabloları tercih edin.
  -Dikey Çizgiler
Bir resimdeki yada çerçevedeki kuvvetli dikey çizgiler bir odaya yükseklik hissi verir. Bu resimde görünen düzenleme sayesinde üst üste asılmış ince uzun tablolar odanın tavanlarını olduğundan daha yüksek gösteriyor.
  -Çapraz Çizgiler
Resmin içinde veya tabloların yan yana düzenlenmesi sonucu ortaya çıkan kuvvetli çapraz çizgiler odaya dinamizm katar. Daha çok merdiven duvarlarında kullanılır.
  -Denge kurun
Aynı tip ve renkteki tabloları aynı hizada asmaktan kaçının. Bu çapraz duruş hem dinamik bir görünüm sağlar hem de simetrik görünüşten uzaklaştırır.
  -Simetrik Düzenlemeler
Simetri odalara denge ve formal bir görünüş kazandırır. Genelde rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etki yaratır.
  -Asimetrik Düzenlemeler
Resimlerinizi duvara asimetrik asarak sizden beklenmeyen bir şey yapın! Bu havalı ve dikkat çekici gruplandırma evinize çok eğlenceli bir hava katar.
  -Daha küçük parçaların büyük görünmesini sağlayın
Bu alışılagelmiş düzenden farklı asma şekliyle her bir parçayı olduğundan daha büyük göstermeniz mümkün.
Herkesin dekorasyon zevki farklıdır ama burcunuz, tarzınız hakkında ipucu verir. Örneğin; Aslanlar egzotik aksesuvarlardan, Balıklar deniz altı temalarından vazgeçemez.
_____________________________________________________________________

Çevrimdışı kardelen

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 4169
  • Puan 25
  • Cinsiyet: Bayan
Ynt: Tablolar hakında Faydalı Bilgiler
« Yanıtla #1 : 08 Ağustos 2015, 21:02:22 »
 KANVAS TABLO ( DİGİTAL BASKI ) NEDİR?
Kanvas kumaşı üzerine dijital baskı yapılan ürünlere canvas tablo denir.
Bu kumaşın pamuklu olması canvas tablonun kalitesi açısından çok önemlidir.
Dijitalde basılan Kanvas Tablo, daha sonra ahşap şaseye gerilmektedir.
Şaseye gerilen tablo üzeri, mat saten vernikle kaplanmaktadır.
Vernik kaplamanın en önemli sebebi, dış etkenlerden tabloyu koruması, renklerin uzun yıllar canlı kalmasını ve solmamasını sağlamakta ve istenen her zamanda bu Kanvas Tabloların temizliğine olanak sağlamaktadır.
______________________________________________________________________________________________________________
 
TABLOMUN BAKIMINI NASIL YAPARIM?
Tablonuzu her zaman kuru veya hafiif nemli bir bezle tozunu alarak temizleyebilirsiniz. Bu temizlik işlemi yapılırken tuvalin arka tarafına nem, ıslaklık bulaştırılmamalıdır. (Hangi çeşit tablonuz olursa olsun, dijital, akrilik veya yağlıboya fark etmez bu kural tüm tablolar için geçerlidir.)

 

Her hakkı saklıdır - Forumda yazılan mesajlarla ilgili sorumluluk yazarlarına aittir.
Güzel Tablo

İnternetteki en güzel tablo ve resimleri bulabileceğiniz kaynak - güzel yağlı boya tablo